שח"ף

על התוכנית

שח"ף, הינה תכנית הפועלת בבית חינוך עיוורים בירושלים משנת 2006. זו היא תכנית המשך לילדי בית הספר של בית חינוך עיוורים, התכנית מתרחשת מדי יום בין השעות 15:00-18:00 מיד לאחר שעות הלימודים. כיום, התכנית כוללת ארבע קבוצות שמחולקות על פי גיל ורמה קוגניטיבית, ובכל אחת מהן משתתפים בין 4-7 ילדים. כל קבוצה מלווים מדריך בנות שרות ומתנדבים.

מערך הפעילות של שחף כולל ישיבת קבוצה, שבה החניכים, המתנדבים ומדריך הקבוצה משתפים זה את זה בקורות היום, בחוויות שעברו וכן בדברים נוספים בהם הם בוחרים לשתף את שאר חברי הקבוצה. לאחר הישיבה מתקיימים בכל קבוצה חוגים ופעילויות שונות העוסקים בתחומי השיקום, החברה והפנאי ומותאמים לאופי החברים בה.

להלן החוגים:

גינון – בחוג זה חברי הקבוצה מפתחים יכולות בתחום הגינון והחקלאות. בהנחיית הגנן החברים בקבוצה חווים חוויה של עבודה בגינה ופיתוח הגינה האישית שלהם. הם לומדים מיומנויות שונות לעבודה בעזרת כלי הגינון, וכן על שתילים וצמחים שונים. חווית הגינון מקנה ערכים של עבודת צוות ושיתוף פעולה, ומאפשרת לחניכים "לקצור את פירות עשייתם".

בריכה – בחוג זה לומדים הילדים בהנאה רבה לפתח את יכולות השחייה שלהם. זהו זמן פנאי לחברי הקבוצה המאפשר לכל אחד לעבור חוג שחייה המותאם אישית עבורו.

ספורט טיפולי – הינו חוג המקנה לחניכים טיפול התפתחותי באמצעות ספורט. החוג מועבר בצורה חוויתית ומורכב מפעילויות שונות ומגוונות כגון סולמות וחבלים, קיר טיפוס, שימוש בכדורים וכו'… המטרות העיקריות הן לחזק את היכולות המוטוריות של החניכים וליצור גיבוש בין חברי הקבוצות.

התנדבות ב"חסדי נעמי" – זוהי התנדבות קבוצתית. החניכים הבוגרים יוצאים לארוז מוצרים למשפחות מעוטות יכולת,מה שמאפשר להם לחוות תחושה של נתינה בעלת משמעות.

תנועת עזרא – חניכי שח"ף מהווים חלק מהסניפים שבתנועת עזרא. מידי שבוע מגיעים מדריכים מהתנועה ומעבירים לחניכים פעולות ומשחקים באווירה טובה. מתקיים מפקד ולאחר מכן פעולות לכל קבוצה. מתוך מפגשים אלה, נוצרת הכרות עם עולם תנועות הנוער. בנוסף נוצרת אויירה של גיבוש בין הקבוצות השונות.

חוג ארץ ישראל- פעם בשבוע מתקיים סיור ברחבי ירושלים . הסיורים מתנהלים על פי נושאים. בכל חודש יש נושא מסוים שהסיורים עוסקים בו ובכל סיור נלמד על המקום בו מסיירים ועל ההקשר שלו לנושא החודשי. מתוך כך נוצרת הכרות מיוחדת בין החניכים של בית חינוך לבין אוכלוסיית העיר, הכרות זו מעשירה את החניכים ומעלה את רמת המודעות הציבורית לבית חינוך עיוורים.

פעילות בקיבוץ צובה – קבוצת הבוגרים יוצאת לקיבוץ צובה לפעילות יחד עם בני השרות במקום. הפעילות כוללת טיולים, עבודה בנגריה והמון פעילויות של גיבוש ועשייה חברתית.

מוזיקה- בחוג מפתחים החניכים את השמיעה במוזיקלית שלהם. בעודם שרים, מנגנים ומקשיבים לצלילים הנשמעים לומדים על עולם המוזיקה ועל מעגל השנה של עם ישראל. זוהי פעילות חברתית מתוך למידה של שירים ומנגינות.

חם מהתנור

שבת שחף

שבת שח"ף

בפרשת בהר-בחוקותי התקימה שבת שחף, השבת בתקימה בבית חינוך עיוורים וכללה יציאות פעילויות משחקים והמון שירים שמחים! החויה היתה מאוד מיוחדת ומגבשת לחניכים ולצוות!

קצת תמונות..

צור קשר