שירותי קהילה

שירותי קהילה

שירותי קהילה

מחלקת שירותי קהילה לעיוורים הוקמה במטרה לספק שירותי תרבות, העשרה ופנאי לקהילת העיוורים הבוגרים מעל גיל 21

 

אנשים עם עיוורון או ליקויי ראייה הם צרכני ידע ודעת. מגבלת הראייה שלהם הרגילה אותם מגיל צעיר לשכלל את השימוש בחושים נוספים ולחדדם. תהליך רכישת הדעת ופיתוח החושים אינו מסתיים לעולם והמחלקה לשירותי קהילה בבית חינוך עיוורים שמחה לספק לחברים מגוון קורסים וסדנאות העשרה והכשרה:

* שימוש בטלפון חכם

* חוג ידיעת הארץ

* סדנת יזמות עסקית

* קורס מגישי עזרה ראשונה

* קורסים וסדנאות נוספים

 

קבוצת הנהגה צעירה

 

הדור הצעיר של אנשים עם עיוורון מציב בפני בית חינוך עיוורים אתגרים וצרכים חדשים, המזכירים לצוות כי עולם התוכן של צעירים אלה אינו שונה מעולמם של צעירים ללא מוגבלות, ועליהם לתווך עבורם את ההנגשה המתאימה כדי שיוכלו להמשיך בחיי שילוב ושיתוף מלאים בקהילה. קבוצת ההנהגה הצעירה של בית חינוך מתווה את הדרך בארגון טיולים, בסדנאות ובהרצאות המעסיקות את הצעירים ומדברות בשפתם. דגש מיוחד הושם על פעילות משותפת של צעירים עם מוגבלות לצד אלה שללא מוגבלות, כמתכון לחברה בריאה ומכילה.

 

הופעות מונגשות

 

פרויקט מבורך שלנו בשיתוף הספרייה לעיוורים הוא לאפשר ויותר מופעי בידור, הצגות וסרטים מונגשים לאנשים עם עיוורון ולקות ראיה. כצרכני תרבות זקוקים אנשים עם עיוורון לתיווך ולתיאור קולי של הנעשה על הבמה בהצגה או על המסך בקולנוע. יוזמה מבורכת של הספרייה לעיוורים מנגישה סרטים והצגות לעיוורים והמחלקה לשירותי קהילה בבית החינוך שמחה לארגן את ההקרנה או את העלאת המחזה המונגש ולהביא אליו את חברי קהילת העיוורים וליקויי הראייה.

 

בתרמיל ובמקל – וגם עם כלב נחייה

 

סיורים וערבי תרבות הם חלק מפעילות המחלקה, ו"קום והתהלך בארץ" הוא לא רק משפט משיר ובגדר של המלצה בלבד. הסיורים הנערכים משקפים את הצמא של חברי קהילת בית חינוך עיוורים לתור את הארץ האהובה, לחוש את רגביה תחת רגליהם, להריח את פריחתה, למשש אותה בקצות האצבעות, לטעום מפרייה ולשמוע בשבחיה. הסיורים מרגשים תמיד, מלמדים ומעשירים את המשתתפים והמלווים – ואף את המדריכים, המתפעלים מחדות המחשבה ומהידע הרב האצור בקרב החברים.

 

מועדון חברתי לגיל השלישי

 

חברי גיל הזהב של בוגרי בית חינוך עיוורים הביעו את רצונם להתאגד למועדון חברתי שבו יוכלו להיפגש, לשוחח, לשחק ולהירגע. בית חינוך עיוורים רוחש כבוד לבוגריו ושמח להעמיד לרשותם מועדון חברתי מאובזר ומתוחזק. וכך, בכל רגע נתון במסדרונות הבניין, ניתן לראות אלה לצד אלה צעירים ומבוגרים המוצאים עניין וחברה, מוסיפים תוכן ומעשירים את חייהם.

 

שבת נופשים גם יחד

 

במשך שנים עלה הצורך של חברי הקהילה להפגש יחד  בבית חינוך עיוורים בשבתות ובחגים. בחלקו של בית החינוך נפלה הזכות לערוך במקום ליל סדר כהלכתו, ברוב עם ובמסגרת של אירוח מלא. החוויה המרגשת שבה הסבו לשולחן הסדר, זה לצד זה, עיוורים ומתנדבים, המחישה את משמעות החג. ובין פסח אחד למשנהו אנו מארגנים שבתות קהילה לחברים, שזוכים לאירוח מלא ומפנק, מגבש ומעשיר תוך העלאת חויות מתוקות מימים ימימה. חוויה בלתי נשכחת.

 

רכז: אורן גנור