דירת הכשרה בקהילה

דירת הכשרה בקהילה

 

 דירות הכשרה לחיים עצמאים לעיוורים

 

בית חינוך עיוורים מקדם תכנית ייחודית לצעירים עיוורים וליקויי ראיה, המכינה אותם למגורים עצמאיים. חלק מהותי בתכנית הוא מגורים בדירת הכשרה, המהווה שלב ביניים בדרך לעצמאות מלאה, ללא תלות בהורים ובמשפחה. התכנית מספקת כלים נרחבים למשתתפים בה.

 

תכנית זו מתקיימת בהצלחה כבר למעלה מעשור, התוכנית מיועדת לצעירים, בני 18-30, בעלי תעודת עיוור, המביעים רצון ונכונות להקדיש ממרצם ומזמנם לפיתוח המיומנויות האישיות שלהם ולהכנה לחיים עצמאיים בקהילה.

 

משתתפי התכנית לוקחים בה חלק במשך שנה עד שנתיים, במהלכן הם גרים בדירות המושכרות על ידי בית חינוך לעיוורים, ומשתלבים במסגרות לימודים ותעסוקה המותאמות להם

התכנית הוליסטית וכוללת התייחסות להיבטים רגשיים לצד תפקודיים, ועבודה על שיפור מיומנויות של התנהלות עצמאית בחיי יומיום.

 

ניסיוננו מלמד כי היציאה למגורים עצמאיים, עבור ציבור העיוורים הצעירים, עלולה להיות מסובכת. לעיתים להורים קשה 'לנתק את חבל הטבור', הם נוטים להגנת יתר שלא מאפשרת לילדיהם לפתח עצמאות. המעבר לדירת הכשרה יוצר תהליך של נפרדות וגיבוש זהות עצמאית ובוגרת.

 

מבנה התכנית ומטרתה

מטרת העל של התכנית למצות את הפוטנציאל האישי של כל אחד ממשתתפיה לתפקוד עצמאי ברמה הפיזית, החברתית והרגשית, לצמיחה אישית וגיבוש זהות.

 

הצוות המלווה את התכנית:

  • מדריכים – לכל דירה מדריך בעל רקע בתחום החינוך המיוחד או השיקום. רוב המדריכים בעלי תואר בחינוך. המדריך מלווה את החניכים בין השעות 15:00 – 22:00, בכל התפקודים היומיומיים הנדרשים, באופן שמאפשר לדיירים לתפקד באופן עצמאי. המדריך גם מכוון בהיבט החברתי ובהתמודדות עם חיים בשותפות.
  • מורה שיקומית – מדריכה את הצוות והדיירים בפיתוח ורכישת כלים ומיומנויות לניהול חיים עצמאיים.
  • עובד/ת סוציאלי/ת – מספקת לדיירים טיפול רגשי, פרטני וקבוצתי.
  • רכז/ת עו"ס – אחראית על הדרכת הצוות ופיתוח ויישום התכנים של התכנית.

בעקבות זכיה במכרז,  פתחנו דירה לבנות עם עיוורון ולקות ראיה מהמגזר החרדי.

לפרטים נוספים והצטרפות:

יעל ממו מנהלת הדירה -02-6599536

yaelmamo1@gmail.com