מערך דיור

מערך דיור

דירות הכשרה לחיים עצמאים לעיוורים 

מאפשרים לילדים לפרוש כנפיים

 

בית חינוך עיוורים מקדם תכנית ייחודית לצעירים עיוורים וליקויי ראיה, המכינה אותם למגורים עצמאיים. חלק מהותי בתכנית הוא מגורים בדירת הכשרה, המהווה שלב ביניים בדרך לעצמאות מלאה, ללא תלות בהורים ובמשפחה. התכנית מספקת כלים נרחבים למשתתפים בה.

 

תכנית זו מתקיימת בהצלחה כבר למעלה מעשור, התוכנית מיועדת לצעירים, בני 18-30, בעלי תעודת עיוור, המביעים רצון ונכונות להקדיש ממרצם ומזמנם לפיתוח המיומנויות האישיות שלהם ולהכנה לחיים עצמאיים בקהילה. 

 

משתתפי התכנית לוקחים בה חלק במשך שנה עד שנתיים, במהלכן הם גרים בדירות המושכרות על ידי בית חינוך לעיוורים, ומשתלבים במסגרות לימודים ותעסוקה המותאמות להם 

התכנית הוליסטית וכוללת התייחסות להיבטים רגשיים לצד תפקודיים, ועבודה על שיפור מיומנויות של התנהלות עצמאית בחיי יומיום.  

 

ראציונאל:

ניסיוננו מלמד כי היציאה למגורים עצמאיים, עבור ציבור העיוורים הצעירים, עלולה להיות מסובכת. לעיתים להורים קשה 'לנתק את חבל הטבור', הם נוטים להגנת יתר שלא מאפשרת לילדיהם לפתח עצמאות. המעבר לדירת הכשרה יוצר תהליך של נפרדות וגיבוש זהות עצמאית ובוגרת. 

 

מבנה התכנית ומטרתה

מטרת העל של התכנית למצות את הפוטנציאל האישי של כל אחד ממשתתפיה לתפקוד עצמאי ברמה הפיזית, החברתית והרגשית, לצמיחה אישית וגיבוש זהות.

 

בפועל, התכנית כוללת 3 היבטים עיקריים:

  • דיור – החניכים מתגוררים בדירות במהלך השבוע באופן עצמאי. בסוף השבוע הם חוזרים לביתם. החיים בדירות מאפשרים התמקדות ועבודה משותפת על שיפור, שכלול ורכישת מיומנויות הקשורות בתחום התפקודי של החניכים.
  • סדר יום – החניכים משולבים בשעות הבוקר בלימודים או בתעסוקה. יתר שעות היום מוקדשות לעבודה אישית וקבוצתית עם צוות ההדרכה ומפגשי לימוד חברתיים.
  • חברה – מגוון פעילויות חווייתיות המאפשרות גיבוש חברתי, העצמה, חשיפה והרחבת אופקים (למשל: טיולים לימודיים, קורסים מקצועיים כמו בישול ואפייה ועוד).

 

הצוות המלווה את התכנית:

  • מדריכים – לכל דירה מדריך בעל רקע בתחום החינוך המיוחד או השיקום. רוב המדריכים בעלי תואר בחינוך. המדריך מלווה את החניכים בין השעות 15:00 – 22:00, בכל התפקודים היומיומיים הנדרשים, באופן שמאפשר לדיירים לתפקד באופן עצמאי. המדריך גם מכוון בהיבט החברתי ובהתמודדות עם חיים בשותפות.
  • מורה שיקומית – מדריכה את הצוות והדיירים בפיתוח ורכישת כלים ומיומנויות לניהול חיים עצמאיים.
  • עובד/ת  סוציאלי/ת – מספקת לדיירים טיפול רגשי, פרטני וקבוצתי.
  • רכז/ת עו"ס – אחראית על הדרכת הצוות ופיתוח ויישום התכנים של התכנית.

 

הרוב המוחלט של בוגרי התוכנית בשנים האחרונות הצליח לגור בקהילה באופן עצמאי, למצוא תעסוקה ואף להקים משפחה. אין ספק והם מעידים על כך כי לשילובם במערך דירות ההכשרה שלנו תרומה גדולה להצלחתם